
Lankytinos vietos Anykščiuose.
Lankytinos vietos Anykščiuose
- Anykščių miestas
- Anykščių regioninio parko lankytojų centras
- A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus
- Antano Baranausko klėtelė
- Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda
- Anykščių Siauruko muziejus
- Okuličiūtės dvarelio rūmai
- Apžvalgos aikštelė Anykščių Šv. Mato bažnyčios bokšte
- Anykščių Sakralinio meno centras
- Šventosios pažintinis takas
- Anykščių rajonas
Anykščių miestas
Anykščių regioninio parko lankytojų centras
J. Biliūno g. 55, Anykščiai
Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje susipažinsite su parko išskirtinėmis vertybėmis. Pagrindinė ekspozicijos tema – gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose. Ekspozicijoje gausu audiovizualinės medžiagos. Interaktyviuose žemėlapiuose ne tik tiksli objektų padėtis, bet ir išsami informacija apie juos, nuotraukos, videosiužetai. Vos keliais pirštų prisilietimais sužinosite, kodėl įsteigti parko draustiniai ir rezervatas, kas juose saugoma.
A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus
A. Vienuolio g. 2, Anykščiai
A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus įkurtas 1927 m. Jis kaupia, saugo ir populiarina muziejines vertybes, atspindinčias Anykščių krašto kultūros, literatūros, istorijos, agrarinės kultūros, technikos istorijos raidą. Muziejus – aktyvus Anykščių miesto švenčių ir kultūros renginių dalyvis bei organizatorius. Tęsdami Muziejaus įkūrėjo Antano Vienuolio (1882–1957) tradicijas, muziejininkai organizuoja pažintines ekskursijas po visą Anykščių kraštą.

Antano Baranausko klėtelė
Antano Baranausko klėtelė – vienas įdomiausių etnografinių ir literatūrinių Anykščių krašto paminklų, pirmasis Lietuvos memorialinis muziejus.
XIX a. Baranauskų šeimai ši klėtelė pirmiausia tarnavo kaip ūkinis pastatėlis, kuriame buvo laikomi linai, geresni drabužiai, ūkiniai padargai. Iki dabar klėtelėje išlikę aruodai, į kuriuos pildavo grūdus, o nesudėtinga ūkio buhalterija buvo vedama, kreida brėžiant brūkšnelius durų staktoje.
Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda
Muziejaus parodų salėje veikia nuolatinė anykštėno tautodailininko S. Petraškos (1935-2009) akmens tapybos darbų paroda. Unikalia, tik šiam menininkui būdinga tapybos akmens dulkėmis technika anykštėnas įamžino gimtinės peizažus, Lietuvos valstybės simbolius. Vaizdo siužete atgyja nepakartojamas paveikslų gimimas meistro dirbtuvėje.
Anykščių Siauruko muziejus
Vilties g. 2, Anykščiai
Šimtametės Anykščių siaurojo geležinkelio stoties komplekse įsikūrusiame Siauruko muziejuje – architektūros, technikos ir krašto istorijos ekspozicija, išsaugojusį praėjusio XX amžiaus dvasią. Garvežys “Kukuška”, kiti siaurojo geležinkelio riedmenys, ryšio ir signalizavimo priemonės – daug eksponatų šiame muziejuje galima pamatyti, o dreziną ir triratį ant bėgių išbandyti veikiančius.

Okuličiūtės dvarelio rūmai
Paupio g. 10, Anykščiai
Anykščių centre, ant Šventosios upės kranto, stovi XIX a I-oje pusėje pastatyti nedideli neoklasicistiniai rūmai. Jų statytoja ir pirmąja savininke buvo dvarininkė Okuličiūtė. Rūmai nedideli, santūrių, kameriškų formų, vieno aukšto su žema mansarda. Jie taisyklingo stačiakampio tūrio. Priekiniame pastato fasade akį patraukia išraiškingas portikas. Jį sudaro ant išlenkto neaukšto pjedestalo stovinčio keturios jonėninio orderio kolonos. Jos remia puslankio formos prieangio stogelį ir tarsi kviečia pakeleivius užsukti į vidų.
Apžvalgos aikštelė Anykščių Šv. Mato bažnyčios bokšte
Vilniaus g. 8, Anykščiai
Prieš 100 metų iškilusi Anykščių Šv. Mato bažnyčia išskirtinė Lietuvoje ne tik savo aukščiu (architekto N. Andrejevo suprojektuota neogotikinė bažnyčia yra aukščiausia Lietuvoje), meno kūriniais, bet ir apžvalgos aikštele, įrengta bažnyčios bokšte 33 metrų aukštyje. Užlipus galima pasigrožėti nuostabia Anykščių apylinkių panorama, sužinoti bažnyčios ir apžvelgiamų vietovių istoriją.
Anykščių Sakralinio meno centras
Vilniaus g. 11, Anykščiai
Anykščių sakralinio meno centras veikia nuo 2009 m. Jame saugoma ir eksponuojama ilgamečio Anykščių Šv. Mato bažnyčios klebono monsinjoro Alberto Talačkos Anykščių parapijai testamentu palikta dailės kūrinių kolekcija ir biblioteka. Monsinjoro Alberto Talačkos dailės kūrinių kolekcijoje per 50 kūrinių, tarp jų – Karlo Maračio, Johano Baptisto Lampio, Simono Čechavičiaus, Jono Rustemo, Antano Žmuidzinavičiaus, Kazio Šimonio, Česlovo Kontrimo ir kt. darbai.
Šventosios pažintinis takas
Vilniaus g., Anykščiai
Šventosios pažintinio tako ilgis: 8,00 km. Maršruto pradžia yra Vilniaus gatvės pabaigoje šalia „SPA Vilnius Anykščiai“: koordinatės (WGS) 55.509376, 25.086436. Keliaukite šaligatviu vakarų kryptimi palei Anykščių šilelį, kol kairėje pusėje pamatysite medinį ženklą „Šventosios takas“. Sukite į kairę miško keliuku ir netrukus išvysite pirmąjį tako stendą. Pažintinį taką žymi žali skrituliai ant medžių kamienų. Iš viso take įrengta 20 stendų, kuriuose supažindinama su Antano Baranausko apdainuoto Anykščių šilelio vertybėmis, čia augančiais augalais, vykstančiais gamtos procesais. Atgal grįžti galima asfaltuotu keliu, kuris driekiasi nuo Medžių lajų tako Šiaurės kryptimi. Keliaukite juo visą laiką tiesiai 3 kilometrus.

Anykščių rajonas
„Laimės Žiburys“ – Jono Biliūno kapas
Liūdiškių g. 28, Anykščiai
Ši kalva senųjų anykštėnų vadinta smėliakalniais, Anykščių „Sachara”, nes buvusi plika, pustoma vėjo, be medžių. Šį kalną vienas ar su svečiais dažnai lankydavęs rašytojas Antanas Žukauskas–Vienuolis, grožėdavęsis plačiai atsiveriančiomis Anykščių apylinkėmis. Jis čia vėliau parinkęs vietą Jono Biliūno kapui.
Rubikių apžvalgos bokštas
Bijeikiai, Anykščių r.sav.
15 metrų aukščio apžvalgos bokštas stovi ant 163 m virš jūros lygio aukščio kalvos Bijeikių kaime.Nuo Bokšto atsiveria graži Dusyno ir Rubikių ežerų panorama, taip pat galima įžvelgti trijų bažnyčių (Debeikių, Leliūnų ir Alantos) bokštus, Bijeikių piliakalnį, Storių kalvas.
Arklio muziejus
Muziejaus g. 4, Niūronys
Arklio muziejus – vienintelis Pabaltijo šalyse muziejus, esantis Niūronių kaime, Anykščių rajone, apie 6,5 km į šiaurę nuo Anykščių, prie kelio 1209 Anykščiai–Niūronys–Stakės. Muziejus įsikūręs rašytojo Jono Biliūno gimtajame kaime. Ši kultūros įstaiga yra A. Baranausko ir A. Žukausko-Vienuolio memorialinio muziejaus padalinys, be to, patenka į Anykščių regioninio parko teritoriją. Pakeliui, tarp Anykščių ir Niūronių, stūkso gamtos paveldo objektai: Pavarių akmuo, Pavarių liepa, Variaus ąžuolas ir Variaus atodanga.
Puntuko brolis
Pašventupys, Anykščių r.sav.
Maždaug pusiaukelėje tarp Ažuožerių ir Anykščių Pašventupio šile pūpso akmuo, vadinamas Puntuko broliu. Išties tinka šis akmuo Puntukui į brolius – jeigu jį atkastum žemes, savo dydžiu galėtų varžytis su Puntuku (akmens ilgis – 6 m, plotis – 4 m, aukštis – 1,9 m). Abu čia nuo ledynmečio užsilikę, abu iš Skandinavijos atkeliavę, tūkstantmečius pragyvenę. Prie pat šio akmens esama ir pilkapių, vadinasi, čia kur nors netoliese būta senos gyvenvietės.

Daumantų atodanga
Šeštokiškės, Anykščių r.sav.
Daumantų atodanga – tai unikali, tris geologinius sluoksnius atverianti atodanga. Jos apatinėje dalyje atsidengia viršutinio Devono smiltainis ir Neogeno periodo kvarcinio smėlo sluoksniai – svarbiausias Anykščių rajono gelmių turtas. Nuo maždaug 300 metrų ilgio ir 27 metrų aukščio stataus dešiniojo Šventosios upės šlaito atsiveria įspūdingas gamtovaizdis. Čia įrengti laiptai, takai, apžvalgos aikštelė, pastatyta prieplauka, sutvarkyti du iš žemių trykštantys šaltiniai.
Raguvėlės dvaras
Parko g. 2, Raguvėlė
Raguvėlės dvaras – tai architektūrinis ansamblis, kurį sudaro rūmai, 19 gamybinių – ūkinių pastatų, bažnyčia ir parkas. Dvaro sodyba užima ~20 ha plotą. Tai vienas didžiausių architektūros ansamblių Lietuvoje. Klasicistiniai, stačiakampio formos, dviejų aukštų mūriniai rūmai statyti XVIII a. pab. Rūmų pirmame aukšte buvo didelis valgomasis, svečių ir tarnų kambariai, per visą dešinį fasado šoną – žiemos sodas. Antrame aukšte – Komarų gyvenamos patalpos. Kambarių grindis puošė raštuoti parketai, įspūdingai atrodė juodo marmuro palangės. Netoli rūmų yra vienaaukštė oficina ir į ją panaši ratinė.

Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis
J. Biliūno g. 97, Anykščiai
Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis dunkso netoli Anykščių, prie Naujųjų Elmininkų. Piliakalnis yra tarp dviejų gilių slėnių, kuriais kadais almėjo sraunūs Vorelio ir Volupio vandenys. Kai kurie istorikai mano čia stovėjus karaliaus Mindaugo Vorutos pilį. Šiandien tai plačiausiai tyrinėtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.Piliakalnio aikštelė – 80 m ilgio, 35 m pločio pietrytiniame gale ir 23 m – šiaurės vakariniame.
Puntuko akmuo
Mūrelis, Anykščių r.sav.
Labiausiai lankomas akmuo Lietuvoje, priešistorinio laikotarpio liudininkas Puntuko akmuo dunkso 5 km į pietus nuo Anykščių, Šventosios kairiajame krante, Anykščių šilelio landšaftiniame draustinyje. Tai antras pagal dydį akmuo Lietuvoje (po Barstyčių akmens). Tai rapakivio (granito struktūrinė atmaina) luistas, ledynų atneštas prieš 20–14 tūkstančių metų iš Suomijos, per paskutinįjį (Nemuno) ledynmetį. 1943 m. viduvasarį, skulptorius Bronius Pundzius Puntuko akmenyje baigė kalti Atlanto vandenyną perskridusių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefus bei jų testamento žodžius.
Medžių lajų takas
Dvaronių k., Anykščių r.sav.
Medžių lajų takas – tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų/viršūnių lygyje. Medžių lajų tako kompleksas buvo atidarytas 2015 metų rugpjūčio 7 dieną. Kompleksą sudaro: informacinis centras, Medžių lajų takas ir apžvalgos bokštas.
Taip pat skaitykite:
Paruošta pagal infoanyksciai.lt